Իրանում անկարգություններից հետո տարրական դասարաններում արգելել են անգլերենի դասավանդումը
Իրանի կրթական բարձրագույն խորհրդի ղեկավար Մեհդի Նավիդ Ադհամը հայտնել է, որ երկրի կառավարությունն արգելել է տարրական դասարաններում անգլերենի դասավանդումը:
«Կառավարական և ոչ կառավարական նախակրթական դպրոցներում անգլերենի դասավանդումն ըստ պաշտոնական ժամանակացույցի խախտում է օրենքներն ու նորմերը»,- նրա խոսքն է մեջբերում The Jerusalem Post-ը:
Ավելի վաղ անգլերենի դասավանդումից բխող սպառնալիքների մասին հայտարարել էր Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Համենեին: Նրա խոսքով՝ անգլերենի դասավանդումն «ուղի է բացում դեպի արևմտյան մշակութային էքսպանսիա»:
Իրանում անգլերենի դասավանդումն սկսվում է միջնակարգ դպրոցում, որտեղ սովորում են 12-14 տարեկան երեխաներ: