«Իրանց Սերժն ա, թող շնորհավորեն, բայց ոչ անվանելով նախագահ կամ գերագույն հրամանատար». օգտատերերը քննադատում են
![]() 867 Շաբաթ, 30 հունիսի, 2018 թ., 14:05 Պատմաբան Վահրամ Թոքմաջյանը Ֆեյսբուքում գրել է. «Անկախ այն հանգամանքից, թե մենք ինչ վերաբերմունք ունենք Շարմազանովի կամ Աշոտյանի նկատմամբ (իմը միշտ վատ է եղել ու էդ մասին արտահայտվել եմ նաև մայիսի 8-ից շատ առաջ), նրանց հավատարմությունը գովելի կատեգորիա է: Ֆեյսբուքյան աշխուժակների մի զգալի զանգված, հիմնավոր և անհիմն, ծաղրում կամ անարգանքի սյունին է գամում Սերժ Սարգսյանի ծնունդը շնորհավորողներին: Ու դա անողների մի զգալի մասը, մայիսի 7-ին են սկսել գոռալ Նիկոլ: Եթե պետք լինի, վաղը կգոռան Սերժ, հարկ եղած դեպքում էլ՝ Կարապետիչ: Չի կարելի, հարգելիներս: Հավատարմությունը, այն էլ քաղաքական, լուրջ բան է: Ընկածին ոտքով չեն խփում: Ամենավտանգավորը իդիոտների խառնամբոխն է, որը երբեք չի ունեցել կայուն քաղաքական հայացքներ ու դիրքորոշում և ցանկացած պահի կտրվի քամու ուղղությանը»: Այսօր Սերժ Սարգսյանի ծննդյան օրն է: ՀՀԿ-ականներ Կարեն Ավագյանը, Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իրենց էջերում շնորհավորել էին նրան՝ գրելով հետևյալը. «Շնորհավոր ծնունդդ, պարոն նախագահ, գերագույն գլխավոր հրամանատար»: Գրառումը քննարկումների թեմա էր դարձել: «Հա լավ, իրանց սերժն ա թող շնորհավորեն, բայց ոչ անվանելով նախագահ, կամ գերագույն հրամանատար»,- նշել էին օգտատերերը: «Նոր Հայաստանում ես ո՞ւմ պիտի հարցնեմ, թե իմ էջին իմ շնորհավորանքն ինչպես ձևակերպել... Արարողակարգի կանոնների համաձայն նման բարձրաստիճան կոչումները նախկին չեն լինում և կարող են գործածվել նաև պաշտոնանկությունից հետո»,- պատասխանել էր Աշոտյանը: |