Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը՝ Փաշինյան-Ալիև զրույցի մասին
![]() 1670 Շաբաթ, 29 սեպտեմբերի, 2018 թ., 10:40 Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի աշխատակազմը հաղորդագրություն է տարածել՝ անդրադառնալով երեկ Դուշանբեում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած զրույցին: «Կողմերը հաստատել են հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին, հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը՝ հայ-ադրբեջանական շփման գծում միջադեպերի կանխման համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ: Բացի այդ, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը նշում է, որ կողմերը որոշել են համապատասխան կառույցների միջև օպերատիվ կապի հաստատման մեխանիզմներ մշակել: Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով իր և Ալիևի զրուցին, ասել էր. «Առարկայական խոսակցություն ստացվեց իմ ու Իլհամ Ալիևի միջև, և արդյունքում մի քանի կարևոր կետեր արձանագրեցինք։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ մեր պաշտպանության նախարարներին հանձնարարություն տանք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել սահմանագծում լարումն իջեցնելու վերաբերյալ։ Խոսքը վերաբերվում է սահմանային միջադեպերը կանխելուն ուղղված քայլերին։ Սա կարևոր պայմանավորվածություն է»: |