«Փաստը մնում է փաստ, որ ԻՊ-ը թուրքական ծրագիր էր». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 545 Ուրբաթ, 12 հոկտեմբերի, 2018 թ., 12:10 Ռազմական վերլուծաբան Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաստը մնում է փաստ, որ ԻՊ-ը թուրքական ծրագիր էր, որ Թուրքիան ցանկանում է ԻՊ-ի միջոցով իր դերն ու նշանակությունը բարձրացնել տարածաշրջանում: Երկար ժամանակ ԻՊ-ի վերահսկողության տակ գնտվնող նավթամուղիներով նավթ է մատակարարվել հենց Թուրքիայի սև շուկային: ԻՊ-ի վերահսկողության տակ գնտվող թանգարանների, սրբատեղիներ թանգարանային նմուշները վաճառվել են բացառապես Թուրքիայի սև շուկայում: Թուրքիայի սև շուկայում ե վաճառվել նաև ստրուկներ ու այսպես շարունակ: Այսօր ԻՊ-ն արդեն անցել է ինքնաբավ վիճակի և այլևս չի իրականացնում Թուրքիայի պահանջները, այն է, չի շրժվում Թուրքիայի գծած ճանապարհով, ինչն էլ պատճառ է դարձել ԻՊ-ի որոշ հրամանատարների պատժելուն և դա աշխրահին ներկայացնել որպես ԻՊ-ի դեմ պայքար: Թուրքիան ԻՊ-ին լցրեց Սիրիա, Թուրքիա-Սիրիա սահմանին անառիկ պարիսպներ կառուցեց՝ փաստացի շրջափակման մեջ պահելով Սիրիայի բնակչությանը, և թույլ տվեց , որ իսլամիստները ժողովուրդի հետ վարվեն որպես ապրանքի: |