«Գերմանիայի ոստիկանությունը լրջորեն մտահոգված է հայկական մաֆիայի ակտիվությամբ». Der Spiegel
Կովկասյան տարածաշրջանի հանցագործները հզոր ցանց են ստեղծել Գերմանիայում, գրում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը՝ հղում անելով Der Spiegel-ին:
Պարբերականի խոսքով՝ 3 տարվա ընթացքում քննիչները գաղտնի գործողությունների շրջանակներում փորձել են ձերբակալել հայկական մաֆիայի ներկայացուցիչներին, սակայն՝ ապարդյուն: Fight against thieves in law («Պայքար օրենքով գողերի դեմ») կոդավորված անվանմամբ հատուկ գործողությունն անցկացրել է Քրեական ոստիկանության դաշնային ծառայությունը (BKA)՝ 6 պրոֆիլային գերատեսչությունների հետ համատեղ:
Der Spiegel-ի տրամադրության տակ են հայտնվել հետաքննության նյութերը, որոնցում ասվում է, որ «օրենքով գողերը» վերահսկվում են ռուսական-եվրասիական կազմակերպված հանցավորության կողմից: Հրապարակման մեջ նշվում է, որ նրանք վերահսկվում են նաև Գերմանիայում հայկական մաֆիոզ կառույցների կողմից:
Հոդվածում ասվում է, որ հետաքննությունն սկսվել է 2014թ. Էրֆուրտ քաղաքում: Այդ ժամանակ 14 քրեական գործ է բացվել 42 մարդու նկատմամբ, ովքեր կասկածվում են ֆինանսական մեքենայությունների մեջ:
BKA-ի մասնագետների խոսքով՝ «Գերմանիայում հայկական մաֆիա իսկապես գոյություն ունի, ռուսական-եվրասիական այլ հանցավոր խմբերի հետ այն ֆինանսական էական ռեսուրսների է տիրապետում և կարող է սպառնալ իրավական պետության հիմքերին»: