ԱԳ փոխնախարարը՝ հակաիրանական պատժամիջոցների և Իրան-Հայաստան երկաթուղու մասին
![]() 517 Երեքշաբթի, 06 նոյեմբերի, 2018 թ., 10:50 «Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների մասին ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հայտարարությունը մտահոգություն է առաջացրել Հայաստանում: Եթե ճշգրիտ արձագանք չլինի, կբերի Հայաստանի կղզիացման»,- Աժ-ում դիմելով ՀՀ փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանին՝ հայտարարեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: «Իրանի հանդեպ պատժամիջոցների թեման շատ զգայուն է, ու Հայաստանը մշտապես աջակցել է համապարփակ գործողությունների ծրագրի իրականացմանը, որը կնքվել էր Իրանի ու գործընկեր պետությունների միջև: ՀՀ ԱԳՆ առաքելությունն է գործընկեր պետությունների հետ թափանցիկ, անկաշկանդ քննարկումներ իրականացնելը: Բոլթոնի մասին շատ է խոսվել, վերհանվել են տարածաշրջանի զարգացմանը միտված խնդիրներ, լսելի են դարձել մեր մոտեցումները»,- ասել է ԱԳ փոխնախարարը: ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանն էլ հետաքրքրվել է Իրան-Հայաստան երկաթգծի նախագծման աշխատանքներից. «Առաջիկա 10 տարում Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման նախագիծը կսկսվի՞, թե՞ ոչ»,- հարցրել է նա: Նազարյանն ասել է, որ երկաթուղու հարցը դժվար կանխատեսելի է. «Հարցն օրակարգային է, դուրս չի եկել օրակարգից, բայց գտնվում է մասնագետների դաշտում»: |