Հայկ Ալումյանը պարզաբանում է՝ ինչու են դիմել Սահմանադրական դատարան (տեսանյութ)
![]() 416 Չորեքշաբթի, 09 հունվարի, 2019 թ., 14:35 ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը, խոսելով Սահմանադրական դատարան դիմելու պատճառների մասին, լրագրողների հետ զրույցում ասել է. «Մենք գտնում ենք, որ պրն Քոչարյանը հիմա ընդհանրապես կալանքի տակ չպետք է լիներ, բայց քանի որ մենք դիմել ենք Վճռաբեկ դատարան այդ հարցով և դեռ պարզ չէ, թե երբ հարցին Վճռաբեկ դատարանը լուծում կտա, էսպես միջանկյալ միջոց է մեր կողմից, դիմեցինք Առաջին ատյանի դատարան, որ առայժմ գրավ կիրառվի, իսկ մնացած հարցերը Վճռաբեկ դատարանում իրենց լուծումը կստանան: Սահմանադրական դատարան դիմում են, եթե գտնում են, որ օրենքը հակասում է Սահմանադրությանը: Տվյալ դեպքում մենք նկատի ունենք, որ Վճռաբեկ դատարանը չպետք է վարույթ ընդուներ գլխավոր դատախազի վճռաբեկ բողոքը: Մենք ՍԴ-ում վիճարկելու ենք օրենքի այն բացը, որը հնարավորություն է տալիս անձեռնմխելիության հետ կապված էսպիսի մտավարժանքներ անել տարբեր դատական ատյաններում, և վերջիվերջո այսպիսի բացասական արդյունքի գալ»: Խոսելով ակնկալվող որոշման մասին՝ Հայկ Ալումյանն ասել է. «Հույս ունեմ, որ այսօր կավարտվի, որովհետև շատ ծավալուն քննարկման խնդիր չի»: |