«Հայերը պահպանել են հրեական և ադրբեջանական գերեզմանները». Լապշին
![]() 1360 Ուրբաթ, 08 փետրվարի, 2019 թ., 16:45 Ռուս-իսրայելցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինն այցելել է Վայոց Ձորի մարզի Եղեգիս գյուղում գտնվող հրեական գերեզմանոց, որի կողքին ադրբեջանական գերեզմաններ են եղել: «Այսօր Հայաստանում, Եղեգիս գյուղում պահպանվել է միայն մեկ հին հրեական գերեզմանոց: Այն գտնելն այդքան էլ հեշտ չէ, գտնվում է գյուղի ծայրամասում, գետի մյուս ափին, որի վրա գտնվող կամուրջը բաժանում է հրեական գերեզմանոցը... ադրբեջանականից»,- գրել է Լապշինն իր «Կենդանի ամսագրում»: Լապշինը նշել է, որ սովետական տարիներին այդտեղ հայեր և ադրբեջանցիներ են ապրել, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սկզբից հեռացել են Հայաստանից, ինչպես հայերը՝ Ադրբեջանից: «Պետք է ասեմ, որ հաճելիորեն զարմացած եմ, որ հայերը ձեռք չեն տվել գերեզմաններին, ոչ մի ավերված գերեզման, ոչ մի գրաֆիտի կամ վանդալիզմ»,- նշել է Լապշինը: Նա նաև գրել է, որ հայտնի չէ, թե ինչպես են հրեաներն այդտեղ հայտնվել և ինչի արդյունքում են հեռացել այդ վայրից: |