«Երկու այցերն էլ չափազանց էական են». Արման Բաբաջանյան
![]() 863 Երեքշաբթի, 09 հուլիսի, 2019 թ., 10:45 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Առաջիկա շաբաթներին ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կայցելեն ԱՄՆ: Երկու այցերն էլ չափազանց էական են և պետք է հուսալ, որ հավասարապես կա գիտակցություն դրանց կարևորության վերաբերյալ։ Հայաստանի դիվանագիտական-քաղաքական պոտենցիալը, մեղմ ասած, չի համապատասխանում ընդհանրապես տարածաշրջանային իրադրությանն ու հավանական հեռանկարներին թե՛ լավ, թե՛ վատ, թե՛ վատթար սցենարների հաշվարկման առումով: Մենք հայտնվել ենք մի իրավիճակում, երբ Հայաստանի դիվանագիտական-քաղաքական պոտենցիալն անհրաժեշտ է բարձրացնել թե՛ մարտահրավերներին դիմակայելու, թե՛ հնարավորություններն օգտագործելու հարցում հավասարապես կենսունակ դարձնելու համար: Թուրք-ամերիկյան, և իրանա-ամերիկյան դիմակայությունն առաջիկա օրերին և շաբաթներին բացմաթիվ խնդիրներ և հնարավորություն է ստեղծելու Երևանի համար։ Անհրաժեշտ է ոսկերչական ճշգրտությամբ աշխատել ու կարևորը՝ չխանդավառվել․․․ Պետք է հանդարտ և հետևողական կերպով հետևել իրադարձությունների զարգացմանը»։ |