«Մեր ընկերներից մեկին գիշերը փռել են ասֆալտին». Քոչարյանի աջակից
![]() 323 Երեքշաբթի, 13 օգոստոսի, 2019 թ., 10:40 Ռ. Քոչարյանի աջակիցներից մեկը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ԲԴԽ շենքի մոտ երեկվա ակցիայից հետո, իրենց ընկերոջը բերման են ենթարկել բաժին. «Ամբողջ գիշեր գտնվել եմ ոստիկանությունում: Մեր աջակիցներից մեկը ոստիկանության ճաշակով չի եղել ու Աջափնյակի տարածքում, գիշերը 3-ի սահմաններում, փռել են ասֆալտին: Բերման են ենթարկել, իրականացրել են վարչական ձերբակալում, այն է՝ ոստիկանի օրինական պահանջին չենթարկվելը: Եթե այս լայվը կտեսնի պարոն Օսիպյանը, թող մեր պատվարժան ոստիկաններին բացատրի, որ քաղաքացին պարտավոր է ենթարկվել ոստիկանի օրինական պահանջին, բայց պետք է լինի պահանջ ու օրինական: Գալիս են, մարդը հաճելի չէ, փռում են ասֆալտին, տանում բաժին ու ասում՝ բաժնում կասենք ինչ, ոնց»,- ասաց աջակիցը: Քիչ առաջ Ռ. Քոչարյանի կողմնակցիները նամակ են հանձնել Բարձրագույն դատական խորհրդին: |