«Ոմանք դեռ զառանցանքներ են հնչեցնում». Տարոն Չախոյան
![]() 378 Հինգշաբթի, 22 օգոստոսի, 2019 թ., 03:10 Բլոգեր Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախյան ազատամարտի ու հաղթանակ կերտողների արժեզրկումից խոսում է մի մարդ ում համար «ՀԵՐՈՍ» դարձած հոր թեթև ձեռքով Հայաստանի ներքաղաքական պրոցեսներին խառնվեցին ու իրենց դերակատարությունն ունեցան Արցախյան ազատամարտի բազմաթիվ հերոսներ: Նույն Օգանովսկին, ով Արցախյան պատերազմի ժամանակ հասցրել է 4 անգամ վիրավորվել, Քոչարյանի թեթև ձեռքով խառնվեց Հայաստանյան ներքաղաքական պրոցեսներին ու իր դերակատարումն ունեցավ Մարտի 1-ի արյունալի իրադարձությունների մեջ: 2008-ին հետախուզության պետի՝ Արշակ Կարապետյանի զեկուցած տվյալներով «Սահմանին իրավիճակը լարված էր, բայց Երևան զորքեր էին բերվում»: Իսկ էդ ժամանակ Արցախից Երևան զորքեր տեղափոխելու հրաման տվողը չէր մտածո՞ւմ Արցախի անվտանգության ու կարևորության մասին... Իսկ ոմանք դեռ զառանցանքներ են հնչեցնում, թե փորձ է արվում արժեզրկել Արցախի կարևորությունը...»: |