«Հարգելինեʹրս, սա իրավաբանություն չէ». Գևորգ Դավթյան
![]() 566 Շաբաթ, 07 սեպտեմբերի, 2019 թ., 16:40 Փաստաբան Գևորգ Դավթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ռ. Քոչարյանի դիմումի հիմքով Սահմանադրական դատարանի որոշման 13-րդ էջի երկրորդ պարբերությունն իմ գնահատմամբ իրավաբանության հետ կապ չունի, քանզի ստացվում է, որ անկախ ամեն ինչից, եթե եղել ես նախագահ ու, օրինակ, կատարել ես քրեորեն պատժելի ցանկացած արարք, ապա չես կարող պատասխանատվություն կրել, քանզի անձեռնմխելիության հիմքով որևէ պետական մարմին իրավասու չէ գնահատել, թե այդ արարքը բխել է նախագահի կարգավիճակից, թե՝ ոչ: Ստացվում է, որ Սահմանդրության 140-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունը, այն է՝ «Հանրապետության նախագահն իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար», ֆորմալ բնույթ ունի այնքանով, որքանով ավելորդ է այդ նախադասության «իր կարգավիճակից բխող գործողություններ» հատվածը: |