Ռուսաստանը չեղարկել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի որոնումը
ԱՊՀ երկրներում միջպետական հետախուզման մեջ գտնվող Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզումը դադարեցվել է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում․ հայտնել է Интерфакс-ին մոտ կանգնած աղբյուրը:
«2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի գործով մեղադրվող Հարությունյանին վերաբերող նյութերը ուսումնասիրելուց հետո որոշում կայացվեց չեղարկել նրա որոնումը Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում», -ասել է աղբյուրը:
Այսպիսով, Ռուսաստանում գեներալին վտանգ չի սպառնում, բայց, ինչպես նշել է աղբյուրը, եթե Հարությունյանը հայտնվի ԱՊՀ երկրներում, ապա նրան կարող են ձերբակալել և արտահանձնել Հայաստան:
Աղբյուրը նաև պարզաբանել է, որ նախկին պաշտպանության նախարարի ձերբակալության և արտահանձնման մասին հայցը Մոսկվան ստացել է որոշ ժամանակ առաջ՝ ոչ թե Հայաստանի գլխավոր դատախազությունից, այլ միջպետական ​​խուզարկության միջոցով: Ձերբակալության մասին որոշման մեջ նույնիսկ նշվում է Ռուսաստանի մայրաքաղաքում գտնվող մեղադրյալի տնային հասցեն:
Ավելի վաղ Интерфакс-ի մեկ այլ աղբյուր հայտնել էր, որ Հարությունյանին արտահանձնումը մերժվելու է, քանի որ 2002 թվականից ի վեր նա ունի ռուսական անձնագիր: