Հայաստանը դուրս է գալիս ռելսերից. Коммерсантъ
ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը հայտարարել է 30-ամյա կոնցեսիոն պայմանագրի վաղաժամկետ հնարավոր չեղարկման մասին, որով «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ն ղեկավարում էր Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը: Պատճառը այն է, որ Հայաստանի իրավապահ և հարկային մարմինները մեկ տարուց ավել է, ինչ պահանջներ են ներկայացնում ընկերությանը: Փորձագետները պայմանագրի չեղարկման մասին հայտարարությունը համարում են որպես բանակցային փաստարկ, մինչդեռ նշելով, որ իրավիճակը այդպիսի կրիտիկական կետի անցումը հանդիսանում է տրանսպորտի և արտաքին գործերի նախարարություններում նկատելի թերությունների հետ:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ն կարող է վաղաժամկետ դադարեցնել Հայաստանի երկաթուղիների կառավարման վերաբերյալ համաձայնագիրը, որն իրականացնում է նրա դուստր ձեռնարկությունը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ն, հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի փոխնախարար Վլադիմիր Տոկարևը: «Հայաստանը ստեղծել է մի իրավիճակ, երբ «Հարավկովկասյան երկաթուղին» չի կարող նորմալ աշխատել, առգրավվել են տասը տարի առաջ ստորագրված փաստաթղթերը, ներկայացվել են չհաստատված մեղադրանքներ, և ոչ մի երաշխիք չի տրվել»,-հայտարարել է Տոկարևը՝ RTVI-ին տված հարցազրույցում: «Մեր փաստարկները, որ նախկին ստուգումները որևէ խախտում չեն հայտնաբերել՝ արհամարվել են: Տրանսպորտի նախարարությունը «Ъ»-ին պարզաբանել է, որ մշակվում են բոլոր տարբերակները, ներառյալ փոխնախարարի կողմից նշվածները: «Ռուսական երկաթուղիները» հրաժարվում են մեկնաբանել իրավիճակը՝ առաջարկելով, որ պետք է սպասել տրանսպորտի նախարարության դիրքորոշմանը: 2018 թվականի օգոստոսին ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն իրականացրեց խուզարկումներ «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» գրասենյակում՝ հատուկ նշանակության ջոկատների ներգրավմամբ՝ 19 հազար դոլար հարկերից խուսափելու կասկածանքով: Նույն օրը տեղի է ունեցել «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոյի հանդիպումը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում քննարկվեցին «երկկողմ օրակարգում տեղ գտած մի շարք համապատասխան թեմաներ»: «Ъ»-ի զրուցակիցները դա կապում են հարավկովկասյան երկաթուղում կատարված խուզարկությունների հետ: