«Նոյեմբերի 5֊ին Երևանում կկայանա ՀԱՊԿ ԽՎ հերթական պլենար նիստը». Արարատ Միրզոյան
![]() 267 Կիրակի, 06 հոկտեմբերի, 2019 թ., 15:00 ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ստիպված եմ մեկ անգամ էլ հիասթափեցնել հայ֊ռուսական հարաբերությունների լարմանը անվերջ սպասողներին՝ առաջիկայում սպասվում է նաև ՌԴ ԴԽ նախագահ Մատվիենկոյի այցը Հայաստան, իսկ նոյեմբերի 5֊ին Երևանում կկայանա ՀԱՊԿ ԽՎ հերթական պլենար նիստը (ի դեպ՝ առաջին անգամ ՌԴ տարածքից դուրս), որին կմասնակցեն ոչ միայն Վ.Վոլոդինը և ՀԱՊԿ իմ մյուս գործընկերները, այլև այլ երկրների խորհրդարանների ղեկավարներ ևս։ Հ.Գ. Հիշեք՝ ժողովրդական իմաստությունը որոշ մեղքերի համար 40֊օրյա ժամկետ է սահմանել։ Հ.Հ.Գ. Անվճար խորհուրդ նորօրյա «ընդդիմադիրներին»՝ մի կրկնեք այն սխալը, որը հայաստանյան ընդդիմությունն անում էր տարիներ շարունակ։ Դադարեցրեք ամսեամիս, տարեցտարի ինքզինքը և մյուսներին համոզել, որ Մոսկվայից, Բրյուսելից, Ստրասբուրգից, Վենետիկից ու Վաշինգտոնից հեսա կգա «լավ լուրը»»: |