«Նույն ձեռագրով է փորձում շարժվել իր իրավահաջորդ Հրայր Թովմասյանը». Վահագն Խաչատրյան
![]() 171 Չորեքշաբթի, 16 հոկտեմբերի, 2019 թ., 10:05 ՀԱԿ անդամ Վահագն Խաչատրյանի ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գագիկ Հարությունյանը՝ որպես ՍԴ-ի նախագահ, ՀՀ-ում բոլոր կեղծված ընտրությունները լեգիտիմացրեց և 2008-ին, նույնիսկ արտակարգ դրության պայմաններում, վճիռ կայացրեց, որը հակասում էր Սահմանադրությանը և չընտրված սերժին կարգեց նախագահ: Եվ այսօր նույն ձեռագրով է փորձում շարժվել իր իրավահաջորդ Հրայր Թովմասյանը և ասելով, որ կմնամ մինչև 2035-ը: Եվ այս մարդը չի գիտակցում, որ ինքը նախկին ռեժիմի դրածո է, և ինչպես սերժը հեռացավ, այդպես էլ ինքն է հեռանալու վստահ եմ: Նոր Հայաստանում սահմանադրական արդարադատություն իրականացնելու իրավունք ունեն միայն անկողմնակալ և ժողովրդի վստահությունը վայելող Սահմանադրական դատարանի դատավորները: Իսկ Հրայրը և մյուսները մի ելք ունեն՝ հրաժարական տալ և հեռանալ, եթե չեն գնում այդ քայլին, ուրեմն քայլ կանի ՀՀ քաղաքացին և կհեռացնի և կմաքրի Սահմանադրական դատարանը նախկին ռեժիմի դրածոներից: Ընտրությունը ձերն է, որոշեք...»: |