«Արսեն Բաբայանը, Հրայր Թովմասյանն այստեղ փոքր մարդիկ են. մեծ հանցակիցների շղթա է գործել». Արման Բաբաջանյան
![]() 404 Երեքշաբթի, 22 հոկտեմբերի, 2019 թ., 23:00 «Այն ժամանակ, երբ ես հաղորդագրություն էի ներկայացնում ՀՀ գլխավոր դատախազություն, ցանկանում էի, որ քրեական գնահատական տրվի Հրայր Թովմասյանի այն գործողություններին, որոնցում իմ ուսումնասիրության և իմ հետևողական աշխատանքի արդյունքում հանցակազմ էի տեսել»,- «Հանրային հետռուստաընկերության» եթերում այսօր ասել է ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը: Նա նշել է, որ Հրայր Թովմասյանին հանցակից է դիտարկել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին: «Կարծում եմ, որ այստեղ մեծ հանցակիցների շղթա է գործել և գործել է այդ ժամանակ քաղաքական իշխանության պատվերով: Արսեն Բաբայանը, Հրայր Թովմասյանն իրականում այդտեղ փոքր մարդիկ են»,- ընդգծել է պատգամավորը: Նա նաև նշել է, որ ՍԴ նախագահի պաշտոնը յուրացնելով՝ ՀՀԿ-ն Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ ամրագրում էր իրենց իշխանության երկարակեցությունը. «Կարծում եմ, որ այստեղ շատ ավելի խորը գնացող և ավելի լուրջ անձանց շուրջ պետք է փնտրել այս իշխանության յուրացման իրական հեղինակներին: Իրական նպատակները պետք է վեր հանել, որովհետև սրանք եղել են գործողություններ մեր պետականության դեմ»,- ասել է Բաբաջանյանը: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |