«Ո՞վ կարող է Արծրուն Հովհաննիսյանին ասել` աչքիդ վերևն ունք կա». Ժաննա Ալեքսանյան
![]() 304 Երեքշաբթի, 26 նոյեմբերի, 2019 թ., 14:30 Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երկար տարիներ Պաշտպանության նախարարությանը բացատրել ենք, որ մահվան դեպքերի որակումը ձեր իրավասությունը չէ և դուք ընդամենը պետք է հայտնե՛ք՝ ինչ, որտեղ, երբ լուրի սկզբունքը: Մահվան դեպքերի որակումը քննչական մարմինների գործն է։ Նույնիսկ այս ձևական կողմը չեն պահում, քանի որ տարիներ շարունակ ՊՆ-ի նախընտրած մամուլը հրապարակում է մահվան դեպքերի ցանկալի վարկածները «ինքնասպանությունները», պարզվում է՝ նույն պրակտիկան շարունակվում է նաև այսօր, ո՞վ կարող է Արծրուն Հովհաննիսյանին ասել՝ աչքիդ վերևն ունք կա։ Նույնն արվել է նաև այսօր armlur-ի միջոցով, ճիշտ է վերջինս փոփոխություն մտցրեց նախնական տեքստում, բայց մենք ունենք սկզբնականը՝ մինչև քննչական կոմիտեի հաղորդումը։ Հիմա, կարծում եմ՝ հասկանալի է, թե ով է հանցագործության որակման սկզբնաղբյուրը»։ |