«Չի կարելի օգտագործել բոլոր միջոցները՝ սեպ խրելու հայ-ռուսական հարաբերությունների մեջ». Նաիրի Հոխիկյան
![]() 301 Շաբաթ, 14 դեկտեմբերի, 2019 թ., 02:15 Միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Վերջին օրերին հաճախ եմ հանդիպում հայտարարությունների, թե Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը շարունակում է Ռեջեփ Էրդողանի հետ բարեկամությունը, մինչդեռ ԱՄՆ-ն հանուն հայերի հարաբերություններ է փչացնում Թուրքիայի հետ: Նախ՝ ԱՄՆ Սենատի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը չի եղել հանուն հայերի, այլ՝ շնորհիվ ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունների ջանքերի և նաև թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների լարվածության: Ապա՝ ռուս-թուրքական հարաբերություններին պետք չի խանդով նայել, ինչպես ռուսները խանդով չեն նայում Հայաստանի և Ուկրաինայի, Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերություններին: Ընդհանրապես, չի կարելի անձնական վերաբերմունքից կամ ֆինանսական շահերից ելնելով՝ օգտագործել բոլոր միջոցները՝ սեպ խրելու հայ-ռուսական հարաբերությունների մեջ, հաշվի առեք, որ այս երկու երկրները ռազմավարական դաշնակիցներ են, և ՀՀ բարձրագույն իշխանությունը պաշտոնապես հակառակը չի հայտարարել: Հարգե՛ք ձեր հայրենի երկրի ազգային շահը»: |