«Մի շարք պնդումներ թե՛ իրավաբանորեն, թե՛ էթիկապես անհարիր են Կառավարության ղեկավարին». «Իրավական ուղի» ՀԿ
![]() 368 Երեքշաբթի, 21 ապրիլի, 2020 թ., 09:30 «Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել. «Ապրիլի 19-ի ուղիղ եթերում Սահմանադրական դատարանի, ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորների, հանրային ծառայողների, լրագրողների ու քաղաքական ընդդիմախոսների մասին Կառավարության ղեկավարի արտահայտությունների կապակցությամբ հայտնում ենք մեր խորը մտահոգությունը: Հնչեցված մի շարք պնդումներ ու պիտակումներ թե՛ իրավաբանորեն, թե՛ էթիկապես անհարիր են որևէ պաշտոնատար անձի, առավել ևս՝ Կառավարության ղեկավարին: Կառավարության ղեկավարի ելույթը գնահատում ենք որպես բարեվարքության՝ օրենքով սահմանված պահանջների, ինչպես նաև հանրային բարոյականության կանոնների կոպիտ խախտում, անթաքույց ոտնձգություն դատական իշխանության անկախության, մամուլի ազատության ու հանրային ծառայության իրավական երաշխիքների նկատմամբ: Հարկ ենք համարում փաստել, որ հակառակ բոլոր օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ խոչընդոտներին՝ Սահմանադրական դատարանի և ընդհանուր իրավասության դատարանների հարյուրավոր դատավորներ շարունակում են պատվով իրականացնել իրենց առաքելությունը՝ լուծելով փաստերի և իրավունքի մասին վեճերը, հարյուրավոր լրագրողներ շարունակում են բարեխղճորեն կատարել իրենց աշխատանքը՝ մատուցելով համակողմանի ու անաչառ տեղեկատվության հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերով։ Մինչդեռ գործադիր իշխանության բարձրագույն ներկայացուցիչը, պարտավորված լինելով օր առաջ ապահովել արտակարգ դրության հիմք ծառայած հանգամանքների հաղթահարումը և ըստ այդմ՝ արտակարգ դրության ուժով կիրառված մարդու իրավունքների լրջագույն սահմանափակումների վերացումը, փոխարենը դրսևորում է իրավունքին և էթիկային հակասող վարքագիծ: Կոչ ենք անում իրավասու բոլոր մարմիններին անհապաղ պատշաճ իրավական գնահատական տալ այս անթույլատրելի վարքագծին՝ կասեցնելով պարբերական բնույթ ստացած խախտումների նոր դրսևորումները։ Իրավասու մարմինների անպատասխանատու անգործությունը հանգեցնելու է պետական ինստիտուտների անվերապահ ապալեգիտիմացմանն ու աստիճանական ինքնաոչնչացմանը»: |