Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների համատեղ հայտարարությունը
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը և ԵԱՀԿ համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) մարտ ամսվա կեսերից հեռավար եղանակով պարբերական խորհրդակցություններ են անցկացրել, այդ թվում՝ ապրիլի 21-ի համատեղ տեսակոնֆերանսը։ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը նույնպես մասնակցել է այս խորհրդակցություններին։
Խորհրդակցությունների ընթացքում մասնակիցները քննարկել են գլոբալ առողջապահական ճգնաժամի ազդեցությունը տարածաշրջանի վրա և տեղում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները: Նրանք անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում հետագա քայլերին՝ համահունչ 2020 հունվարի 30-ին Ժնևում արված համատեղ հայտարարությանը:
Հաստատվել է, որ COVID-19 համավարակի հետևանքով ստեղծված արտասովոր իրավիճակի պատճառով նախկինում ձեռքբերված հումանիտար միջոցառումների իրականացումը հետաձգվել է: Նախարարների միջև առերես հանդիպումների և համանախագահների տարածաշրջան այցելությունների վերաբերյալ Ժնևում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները նույնպես հետաձգվել են: Այնուամենայնիվ, վերոնշյալ գործողությունները նախապատրաստելուն ուղղված անհրաժեշտ աշխատանքները շարունակվում են:
Համանախագահներն ընդգծել են հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման և ստեղծված իրավիճակում սադրիչ գործողություններից զերծ մնալու կարևորությունը և կոչ արել կողմերին ձեռնարկել հետագա միջոցառումներ լարվածության նվազեցման ուղղությամբ։ Նրանք նաև բարձր են գնահատել ստեղծված իրավիճակում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շարունակական աշխատանքը և ընդգծել մոնիթորինգային աշխատանքները հնարավորինս շուտ վերսկսելու անհրաժեշտությունը։
Հաշվի առնելով վիթխարի մարտահրավերները, որոնց ներկայումս առերեսվում են բոլոր ժողովուրդները՝ անկախ քաղաքական սահմաններից, և որոնք ծառայում են որպես խիստ հիշեցում յուրաքանչյուր մարդկային կյանքի արժեքի մասին, ԱԳ նախարարները և համանախագահները հույս են հայտնել, որ գլոբալ համավարակին արձագանքելու հարցում ցուցաբերված վճռականությունը ստեղծարար և կառուցողական խթան կհաղորդի խաղաղ գործընթացին: Համանախագահները ուշադրություն են հրավիրել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ ներկա առողջապահական ճգնաժամի ժամանակաշրջանում հրադադարի միջոցառումների վերաբերյալ մարտի 23-ի ուղերձին և համանախագահների մարտի 19-ի հայտարարությանը:
Արտգործնախարարները և համանախագահները համաձայնել են սերտ կապի մեջ մնալ և հնարավորինս շուտ շարունակել առերես բանակցությունները, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳ նախարարությունը։