«Ռուսաստանը բազում ակնարկներ է արել, որոնց ՀՀ-ն ուշադրություն չի դարձրել». Անդրանիկ Միհրանյան
Հինգշաբթի, 23 ապրիլի, 2020 թ., 00:20
«Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում «Միջազգային հարաբերություններ» ինստիտուտի պրոֆեսոր, քաղաքագետ Անդրանիկ Միհրանյանն, անդրադառնալով Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարությանը, հայտնել է, որ իրավիճակն աննախադեպ է, որ նման տեղեկատվություն ՀՀ քաղաքացիներն իմանում են Ռուսաստանի ԱԳ նախարարից:
Հարցին՝ ինչո՞ւ հենց այս փուլում Սերգեյ Լավրովը նման հայտարարություն արեց, Անդրանիկ Միհրանյանը պատասխանել է․ «Իհարկե պատահական չէ, որ Լավրովը խոսում է ռուսական երկաթուղիների, «Գազպրոմի», ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի դեմ բացված դատական գործերից։ ՀՀ-ում բանտում է գտնվում Ռոբերտ Քոչարյանը, ու այսքանով հանդերձ իրենք բազում ակնարկներ են արել, որոնց Հայաստանն ուշադրություն չի դարձրել, այդ դեպքում Հայաստանի նկատմամբ գործադրվում են այնպիսի գործոններ, որոնց հնարավոր չէ ուշադրություն չդարձնել»։