«Ադրբեջանի ՊՆ այսօրվա հայտարարությունները բավականին տարբերվում են մնացածից»․ Կ․ Հովհաննիսյան
Շաբաթ, 02 մայիսի, 2020 թ., 23:20
Քրդագետ, թուրքագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի այսօրվա հայտարարությունները բավականին տարբերվում էին մնացած հայտարարություններից, որն անում էր նմանատիպ հանդիպումների ժամանակ: Բանակի հրամանատարների հետ հանդիպման ժամանակ Զաքիր Հասանովը մասնավորապես ասում է, որ «ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը բարձր է»: Այնուհետև նա ցուցում է տալիս բանակի հրամանատարներին, որ ցանկացած պահի բոլորը պատրաստ լինեն «ճակատի բոլոր ուղղություններով մարտական գործողություններին»:
Ադրբեջանից միշտ գալիս են ազդակներ ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին, սակայն, որպես կանոն, դրանք գալիս են ավելի շատ քաղաքական և փորձագիտական դաշտից: Բայց այս անգամ, հենց ռազմական գերատեսչության ղեկավարն է ուղիղ դրա մասին ասում: «Ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը բարձր է» արտահայտությունը գոնե ապրիլյանից հետո բաց տեքստով, կամ հանրության համար հասանելի տարբերակով չէր ասվել Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարության կողմից»: