«Դա մեծագույն ապտակ կլինի մեր ժողովրդին և իսկական աղետ՝ մեր պետության համար». Նորայր Նորիկյան
![]() 970 Կիրակի, 10 մայիսի, 2020 թ., 01:10 Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի հաջորդ իշխանությունը ձևավորելու են այն ուժերը, որոնք որևէ կապ չունեն և չեն ունեցել նախկին քրեաօլիգարխիկ համակարգի հետ... Հայաստանի քաղաքական կյանքն, իսկապես, բացառիկ է, իսկ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվող, իսկ որոշ դեպքերում նաև քաղաքական հավակնություններ դրսևորող ուժերի և անհատների գործելակերպն ու հավակնությունները՝ ապշեցուցիչ: Գոնե իմ պատկերացմամբ, ցանկացած իշխանության այլընտրանք հանդիսացող ընդդիմադիր քաղաքական ուժը դա վաղվա իշխանությունն է: Անկեղծ լինենք, եթե Հայաստանում իրականություն դառնա այդ սցենարը, և Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության այլընտրանքը դառնա երեկվա հեռացված քաղաքական ուժը կամ նրա հետ ասոցացվող այլ ուժեր, ապա դա մեծագույն ապտակ կլինի մեր ժողովրդին և իսկական աղետ՝ մեր պետության համար: Ի՛նչ խոսք, իշխանությունն ավելի ուժեղ կլինի, եթե ունենա ուժեղ ընդդիմություն: Բայց երկիրը կրախի առաջ կանգնեցրած քաղաքական ուժերը, նրանց սպասարկած և նրանց հովանու տակ աճած անհատները թեկուզ բարոյական տեսանկյունից չպետք է ունենան այդպիսի հավակնություն, ավելին՝ գոնե առաջիկա տարիներին պետք է լռեն՝ համարելով, որ այն ապաշխարելու ամենպատվաբեր տարբերակն է: Ժամանակը և հանգամանքները կստեղծեն այսօրվա իշխանության իրական այլընտրանքը: Ոչ մի իշխանություն չի կարող հավերժ լինել, բայց ստեղծել հնարավորություն ու թույլ տալ, որ նախկին համակարգը վերակենդանանալու շանս ստանա, պարզապես անթույլատրելի է: Այդ սցենարը պետք է բացառել ամենայն վճռականությամբ: |