«Զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողի ընտանիքին տրամադրվելու է 120-160 հազար դոլար». Վարուժան Ավետիքյան
![]() 1551 Չորեքշաբթի, 21 հոկտեմբերի, 2020 թ., 22:45 «Այս վերջին չորս տարվա ընթացքում ՀՀ-ում աշխատող ամեն ոք «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին վճարել է 1000 դրամ։ Դրա շնորհիվ տարիների ընթացքում կուտակել ենք 60 միլիոն դոլար, որն ուղղվելու է այս պատերազմի ընթացքում զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքներին՝ ապահովելու նրանց, նրանց երեխաների, ծնողների արժանապատիվ կյանքը»,- ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը: Նա հայտնեց, որ յուրաքանչյուր զոհված կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողի ընտանիքի տրամադրվելու է 120 հազար դոլարից մինչև շուրջ 160 հազար դոլար: «Հատուցումները տրամադրում ենք երկու եղանակով․ առաջինը միանվագ վճարն է, որը տրամադրում ենք տվյալ ընտանիքին կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողին։ Տասը միլիոն դրամ, եթե զոհված է, անհայտ կորած է կամ առաջին կարգի հաշմանդամություն ունի, 5 միլիոն դրամ, եթե երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ունի։ Այնուհետև 240 ամիս շարունակ, բացելով հաշիվներ բանկերում, այդ հաշիվներին ենք փոխանցում գումարները՝ 100 հազարից մինչև 300 հազար դրամ։ Եթե զինծառայողը ունի 3 և ավելի երեխա, ապա լրացուցիչ 100 հազար դրամ հատուցում ենք կատարում»,- հայտնեց Ավետիքյանը: |