Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Լուկաշենկոյի նախաձեռնություններին
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 26-ին Մինսկում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է աջակցել նրան՝ հասարակական նախաձեռնությունների իրականացման հարցում։
«ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բազմիցս ընդգծել է, որ մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի այդ նախաձեռնություններն իրագործվեն։ Եթե ինչ-որ բան կարող ենք անել դրանց աջակցելու համար, պատրաստ ենք»,- ընդգծել է ռուս նախարարը։
Լուկաշենկոն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է կառուցել մի համակարգ, որը կապված չի լինի նախագահի անձի հետ: Այս առումով հանրապետության ղեկավարը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ հրաժարվել նախագահական լիազորությունների մի մասից, սակայն միայն սահմանադրական բարեփոխումների շրջանակներում. Ընդ որում՝ նա նշել էր, որ նոր ընտրությունները հնարավոր են միայն Բելառուսի նոր սահմանադրության ընդունումից հետո: