Պուտինը ռուս խաղաղապահներին համարել է Արցախում անվտանգության երաշխիք
Ռուս խաղաղապահները դարձել են Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության երաշխիքը, նրանք վտանգում են իրենց կյանքը՝ այդ տարածաշրջան խաղաղ կյանքը վերադարձնելու համար, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Նոյեմբերի 10-ից ռուս խաղաղապահներն սկսել են Լեռնային Ղարաբաղում բարդ առաքելությունը։ Նրանց ներկայությունը դարձել է ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների պահպանման երաշխիքը»,- ասել Է Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Պաշտպանության նախարարության կոլեգիայի ընդլայնված նիստում։
Նա հստակեցրել է, որ ռուս խաղաղապահները շատ բան են անում հումանիտար իրավիճակը բարելավելու և փախստականներին օգնելու, տարածքներն ականազերծելու, սոցիալական ենթակառուցվածքները վերականգնելու և մշակութային, պատմական, կրոնական հուշարձանները պահպանելու համար:
«Իրենց կյանքն են վտանգում, ցավոք, ոչ առանց կորուստների, որպեսզի խաղաղ կյանքը վերադառնա այդ երկիր»,- ընդգծել է ՌԴ նախագահը: