«Էս ամեն ինչում ինձ սպանում են ԱԺ ջայլամները»․ Մկրտիչ Իսրայելյան
![]() 307 Ուրբաթ, 25 դեկտեմբերի, 2020 թ., 04:15 Լրագրող Մկրտիչ Իսրայելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Պատերազմի ամենաթեժ պահին, երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարը խասիաթի համաձայն լայվ է մտնում, խոսում, եթե չեմ սխալվում առաջին անգամ խոսում է դավաճանության մասին, ասում է փաստեր կան, որ որոշ խմբեր առաջնագծում շրջում են ու խուճապ են տարածում, թե իբր հողերը ծախված են մի կռվեք։ Բառացիորեն մի քանի օր անց նույն մարդը պաշտոնանկ է անում ԱԱԾ ղեկավարին։ Նորմալ մարդիկ բնականաբար մտածում են, որ ԱԱԾ ղեկավարը, եթե ոչ ուղղակի ապա գոնե անուղղակի կապ է ունեցել գերագույն գլխավոր հրամանատարի նախորոք արված կոշտ հայտարարության հետ։ Կապ ունի էնքանով, որ չի կարողացել պատերազմի ժամանակ առաջնագծում խուճապ տարածողների ականջը ոլորել։ Ու հիմա ինչ ենք կարդում՝ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից հեռացվածը նոր բարձր պաշտոն է ստանում։ |