«Առաջարկում եմ Եռաբլուր պանթեոնն ընդգրկել որպես օտարերկրյա հյուրերի այցելության պաշտոնական վայր». Ա. Բաբաջանյան
Երեքշաբթի, 12 հունվարի, 2021 թ., 15:25
ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Եռաբլուր պանթեոնը սրբազան վայր է դարձել մեր ժողովրդի համար և նոր իմաստ է ձեռք բերել։ Սույն նախագծով առաջարկում եմ Հայաստանի պետական արարողակարգում որպես օտարերկրյա հյուրերի այցելության պաշտոնական վայր բացի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցելությունը ընդգրկել նաև ղարաբաղյան ազատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող Եռաբլուր պանթեոնը:
Արցախյան զույգ հերոսամարտերը մեր նորագույն պատմության ամենանվիրական էջերն են։ Հայաստանի անկախության և պետականության համար իրենց կյանքն են զոհել մեր հազարավոր եղբայրները: Այդու, Հայաստան այցելող օտակրերյա պաշտոնյաների՝ Եռաբլուր այցելությամբ մենք հարգանքի տուրք կմատուցնեք նրանց հիշատակին՝ պետական մակարդակով ընգծելով մեր վերաբերմունքը արցախյան առաջին և երկրորդ պատերազմներին, ինչպես նաև այնտեղ հանգչող ապրիլյան պատերազմի հերոսացած նահատակներին և այլ պետական և զինվորական այրերին»։