Օրենքի նոր փոփոխություններ՝ գազաբալոնով աշխատող տրանսպորտային միջոցների համար
![]() 1430 Երեքշաբթի, 19 հունվարի, 2021 թ., 13:40 Խորհրդարանում այսօր քննարկվեց Կառավարության կողմից ներկայացված «Լիցենզավորման մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը մանրամասնեց, որ նախագծով առաջարկվում է լիցենզավորել ՀՀ-ում սեղմված բնական կամ հեղուկացված նավթային գազով շահագործվող տրանսպորտային միջոցների վրա գազաբալոնային միջոցների տեղադրման, գազաբալոնների պարբերական վկայագրման գործունեություն իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտներին: Նախատեսվում է բացառել լիցքավորման կայաններում շահագործման ժամկետը լրացած կամ վկայագրում չանցած գազաբալոնների լիցքավորումը: Հարակից զեկուցող, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գևորգ Պապոյանն էլ հայտնեց, որ թեպետ այս նախագծով որոշակի անհարմարություն է պատճառվում վարորդներին, բայց դա արվում է նրանց կյանքի և առողջության անվտանգության համար: |