Իրանը նոր կրող հրթիռի փորձնական արձակում է իրականացրել
Իրանը նոր կրող հրթիռի փորձնական արձակում է իրականացրել, հայտնել է Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը:
Հրթիռը, որը նախատեսված է արբանյակներ ուղեծիր դուրս բերելու համար, կրում է «Զուլջանահ» անվանումը և իրանական հրթիռներից ունի ամենահզոր շարժիչը, որն աշխատում է պինդ վառելիքով:
«Այս կրող հրթիռը կարող է 220 կիլոգրամ կշռող արբանյակը դուրս բերել 500 կիլոմետր բարձրության վրա»,- ասված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Հավելենք, որ Իրանն առաջին անգամ պինդ վառելիք է օգտագործել կրող հրթիռի արձակման համար։
Հավելենք, որ 2020 թվականի ապրիլին Իրանն առաջին անգամ արձակել է ռազմական արբանյակ: Qassed հրթիռը ուղեծիր է հանել Noor-1 սարքը: