«Մի այնպիսի կույս դեմքով էլ զարմանում ես, որ ոչ մի բան ես հայության համար». Արմեն Աշոտյան
![]() 336 Կիրակի, 07 փետրվարի, 2021 թ., 19:05 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արայիկ Հարությունյանին հիշացրեք, որ ինքը դավաճան վիժվածքի հետ միասին հավասար մեղավոր է Արցախի և Հայաստանի վերքերի, զոհերի և կորուստների համար։ Որ իրեն նույնպես ոչինչ և ոչ մեկ չի փրկի Աստծո, մարդկանց և պատմության դատից։ Որ իր՝ վիժվածքի գրպանային խամաճիկ կարգավիճակն արդարացում չի լինելու։ Ու թող ձայնը կտրի և իմանա, որ իր դեռևս պահպանվող քաղաքական գոյությունն ընդամենը մի բանի արդյունք է՝ Արցախում տեսանելի ապագայում նոր ընտրություններ կազմակերպելն իրատեսական չէ, ու ստիպված է հանդուրժվում է նրա՝ Արցախի «նախագահ» լինելու փաստը։ Բայց դա չի նշանակում, որ նա կարող է как ни в чем не бывало ծղրտալ ու մուննաթ գալ։ Մի այնպիսի կույս դեմքով էլ զարմանում ես, որ դու ոչ մի բան ես հայության համար ու մարդիկ մտածում են, որ վիժվածքի հետ միասին դավադիր պատերազմի արդյունքում քեզանից այլևս ամեն ինչ սպասելի է։ Դու վաղուց կորցրել ես մարդկանց հարգանքը, հայերի հավատը և երբեմնի գոյություն ունեցած կերպդ։ Չփորձես չարաշահել մեր խոհեմությունը»։ |