«Ինչ է հասկացրել Իրանի արտգործնախարարը Նիկոլի հետ հանդիպման ժամանակ». Միքայել Մինասյան
![]() 851 Չորեքշաբթի, 10 փետրվարի, 2021 թ., 20:45 Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասանը թելեգրամ-ալիքում գրել է. «Վերջերս հանդիպեցի իրանցի բարձրաստիճան դիվանագետի հետ։ Նա պատմեց, որ «մամուլից դուրս», Իրանի արտգործնախարարը Նիկոլի հետ հանդիպման ժամանակ հասկացրել է, որ Հայաստանի իշխանությունների ապաշնորհ քաղաքականությունը հանգեցրեց տարածաշրջանում առկա աշխարհաքաղաքական համակարգի փլուզմանը, հաստատված բոլոր դասավորությունների փոփոխությանը՝ բոլոր ուղղություններով առաջ մղելով Ադրբեջանին (և նրա դաշնակիցներին): Եվ առավել պարադոկսալն այն է, որ Իրանն այլևս ցամաքային սահման չունի Հայաստանի հետ՝ բառի բուն իմաստով։ Այսուհետ Իրանից Երևան և հակառակ ուղղությամբ՝ Սյունիքում, ճանապարհահատվածը վերահսկում են ոչ թե հայ, այլ ռուս կամ ադրբեջանցի զինվորները։ Ավելին, նախարարը հենց հայկական կառավարությանն է մեղադրել տարածաշրջանում հավասարակշռության խարխլման մեջ, որի շնորհիվ պանթուրքիզմը 7 մղոնանոց քայլերով կսկսի իր հսկողության տակ վերցնել ողջ տարածաշրջանը։ |