«Դրանով հիմնականում զբաղվում են 200 դրամով աշխատող ֆեյքերը». Գևորգ Պետրոսյանը՝ Վահե Դանիելյանին
![]() 211 Հինգշաբթի, 11 փետրվարի, 2021 թ., 11:45 Այսօր՝ ԱԺ նիստի ժամանակ, ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծի հարակից զեկուցմամբ հանդես եկավ արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը, որն առաջարկեց վիրավորանքի և զրպարտության դեպքում նախատեսվող 5 և 10 միլիոնի փոխարեն սահմանել 2 և 3 միլիոն դրամ: ԲՀԿ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի խոսքով՝ վիրավորանքներով և զրպարտությամբ հիմնականում զբաղվում են կեղծ օգտատերերը: «Եվ զրպարտությունը, և վիրավորանքը, որ այս իշխանության օրոք դարձել են քաղաքական այլախոների նկատմամբ զսպաշապիկ հագցնելու լավագույն միջոց, ոչ ոք չի կարող վիճարկել, բայց դուք սանկցիաները բարձրացնելիս մտածե՞լ եք դրանց կիրառելության մասին… դրանով հիմնականում զբաղվում են ֆեյքերը, որոնք հետո, պարզում ես՝ աշխատանք չունեցող, 200 դրամով աշխատող անգործներ են»: |