Գորբաչովը խորհրդային առաջնորդների շրջանում երկարակեցության ռեկորդ է սահմանել
ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը խորհրդային առաջնորդների շրջանում երկարակեցության ռեկորդ է սահմանել։ Այս հանգամանքը նշել է ռուս լրագրող Դմիտրի Սմիրնովն իր Telegram-ալիքում։
Մարտի 2-ին լրանում է Միխայիլ Գորբաչովի 90-ամյակը։
ՌԽԴՍՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական կոմիսարների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Լենինը ապրել է 53 տարի, 74 տարի ապրել է խորհրդային առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինը:
ԽՍՀՄ նախարարների խորհրդի նախագահ Գեորգի Մալենկովը մահացել է 87 տարեկանում, Խորհրդային Միության Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի առաջին քարտուղար Նիկիտա Խրուշչովը՝ 77 տարեկանում։ Նրանից հետո ԽՄԿԿ Կենտկոմի գլխավոր քարտուղար Լեոնիդ Բրեժնևը մահացել է կյանքի 76-րդ տարում, նրան հաջորդել է Յուրի Անդրոպովը՝ 69 տարեկանում:
Սմիրնովը նաև հիշեցրել է, որ ժամանակավոր կառավարության ղեկավար Ալեքսանդր Կերենսկին ապրել է 89 տարի, իսկ Ռուսաստանի առաջին նախագահ Բորիս Ելցինը մահացել է 76 տարեկան հասակում:
Գորբաչովը նաև Նիկոլայ 2-րդից երկար է ապրել, ով գնդակահարվել է 50 տարեկանում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Գորբաչովն իր 90-ամյա հոբելյանը կնշի Zoom-ում: Նա մտադիր է տոնը անցկացնել իր մտերիմների, ընկերների և համախոհների հետ։