Շաբաթ, 17 ապրիլի, 2021 թ., 13:28
Ռազմական փորձագետ Ալեն Ղուլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Երեկ Արցախի ՊԲ-ը զոհված ևս 193 զինծառայողների անուններ է հրապարակվել...
Ցուցակում Արցախի Մարտունու քաղաքի կամավորականների անուններ էլ կան, որոնց ես շատ լավ ճանաչում էի և տեղյակ եմ, որ նրանց մարմինները ճանաչելի էին՝ ԴՆԹ փորձաքննություն չի նշանակվել, և նրանք անհայտ կորածների ցուցակներով չէին անցնում։ Այդ տղաներից մի քանիսը Մարտունու գերեզմանատանն են հուղարկավորվել, մյուսները՝ Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում։ Ընդ որում, այդ ցուցակում ընդգրկված զոհվածներից մեկի հարազատներին Հարությունյան Արայիկը էս վերջերս «Մարտական Խաչ» շքանշան է հանձնել (լրատվակայքում կա ինֆոն)..
Ցուցակում հարազատիս անունն էլ կարդացի..․ Զոհվել է նոյեմբերի 3-ին (մարմինը ճանաչելի էր, ԴՆԹ թեստ չի հանձնվել) տեղափոխվել է Երևան և մի քանի օր անց հուղարկավորվել Եռաբլուրում։
ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն, Պաշտպանության Բանակ, ե՞րբ եք վերջ տալու էս բարդակին։ Ինչո՞ւ եք տղերքի անունները զոհվելուց և հուղարկավորվելուց 5-6 ամիս անց հրապարակում և ինչքա՞ն թաքցված անուններ դեռ ունեք։
Վերջը սրա համար որևէ մեկը պատասխանատվության ենթարկվելո՞ւ է, թե՞ ոչ։
ՀԱՎԵՐԺ ՓԱՌՔ ՄԵՐ ՀԵՐՈՍՆԵՐԻՆ»: