Շուշիի լեգենդար հուշաղբյուրի վրայից մաքրել են հայկական գրությունները
![]() 2346 Երկուշաբթի, 10 մայիսի, 2021 թ., 23:03 Ադրբեջանում գործող «Հեյդար Ալիևի ֆոնդ»-ը հայտարարել է, որ Շուշի քաղաքի կենտրոնում ապամոնտաժել է լեգենդար հուշաղբյուրի վրա առկա հայկական արձանագրությունը: «Ներկա դրությամբ հայկական բոլոր ավելացրած սիմվոլները ու գրություններն ապամոնտաժված են, հուշարձանը վերականգնել է իր նախկին տեքսը»,- գրում են հակառակորդի լրատվամիջոցները: Նրաք նաև հրապարակել են նախքան ապամոնտաժումն արված լուսանկար, որում երևում են հայերեն ու ռուսերեն գրություններ՝ նվիրված Թադևոս Թամիրյանցին, ինչպես նաև՝ հայկական ազգային ու կրոնական խորհրդանշաններ: Հուշաղբյուրը կառուցվել է շուշեցի Թադևոս Թամիրյանի միջոցներով, ով քաղաք էր հասցրել 20 կիլոմետրանոց ջրագիծ: Հավելենք, որ աղբյուրը հիմնադրվել է 1900 թվականին, իսկ Ադրբեջանի Հանրապետությունը՝ աղբյուրի հիմնադրումից 18 տարի անց: ![]() |
48129.03.2025, 03:06Հայտնի են «Արտավազդ 2025» մրցանակաբաշխության արդյունքները (լուսանկար)
55728.03.2025, 01:06«Սոֆի Դևոյանի՝ Հայաստանը ներկայացնող պարախումբն է՝ թրքական գործվածքի դետալներով համալրված հագուստով». Գոհար Ասատրյան (լուսանկար, տեսանյութ)
74027.03.2025, 21:42Մահացել է Արայիկ Օհանյանը (Արզօ)
97123.03.2025, 12:24«Դեղտրիկյանը շատ լավ մարդ էր, ամեն ինչին մասնակցում էր»․ Սերժ Սարգսյան
84021.03.2025, 19:36«Չէր լռում․ և՛ փողոցում է եղել, և՛ ամենուր»․ Բագրատ Սրբազան (տեսանյութ)
83821.03.2025, 19:12«Արա Դեղտրիկյանի նման արտիստին պետք է հուղարկավորեին թատրոնից»․ Արտաշես Ալեքսանյան (տեսանյութ)
81521.03.2025, 18:42Արա Դեղտրիկյանի հոգեհանգստի արարողությունը՝ ուղիղ միացմամբ (տեսանյութ)