«Սպասում ենք հրամանի՝ գնանք, կռվենք». Խոզնավարի գյուղապետ
![]() 273 Շաբաթ, 22 մայիսի, 2021 թ., 18:15 Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի ղեկավար Վարո Գրիգորյանը «Սպուտնիկ Արմենիայի» եթերում նշել է, որ Խոզնավարի սարերը հսկող զինվորականներին օգնության է եկել նոր խումբ։ Խոզնավարում ևս 1.5 կմ առաջ եկած ադրբեջանցի զինվորականներին հայկական կողմը հետ է շպրտել։ Տեղեկությունը հաստատել է Խոզնավարի վարչական ղեկավար Վարո Գրիգորյանը։ «Որ 1.5 կմ առաջացել են, մերոնք հետ են մղել, գնացել են։ Հիմա ադրբեջանցիները գտնվում են մայիսի 12-ի դրությամբ հատած տարածքներում, այսինքն՝ դեռ 3.5 կմ մեր տարածքում են»,- ասել է նա։ Նրա խոսքով՝ Խոզնավարի սարերը հսկող զինվորականներին օգնության է հասել նոր խումբ։ «Երեկ Գորիսում ահագին զինվորականներ կային, մի մասը եկել են, ոտքով բարձրացել արոտավայրերի վերևի սարը՝ Վալերի դյուզ։ Այդպես ենք ասում այդ սարին։ Ադրբեջանցիների դիմաց կանգնած են»,- նշել է Գրիգորյանը։ Վարչական շրջանի ղեկավարի խոսքով՝ ադրբեջանցիներին ամեն գնով պետք է դուրս բերել հայկական տարածքներից, եթե մնան, ամռանը անասուններին արածեցնելը, ձմռան համար էլ խոտ ամբարելն անհնար կլինի։ «Զոռով պահում են էլի։ Ամառն էլի մի կերպ յոլա կտանեն, բայց ձմեռը սարսափելի է լինելու։ Այն տարածքում, որ իրենք կանգնած են մեր խոտհարքերն են, խոտ ենք հնձում, գյուղացին էլ դրանով է ապրում։ Հրե՜ն նստած են...: Հետ գնան՝ լավ կլինի, հետ չգնան՝ չգիտեմ... »,- հավելել է Գրիգորյանը։ |