ԱԺ չանցած կուսակցություններում հետընտրական թեժ իրավիճակ է. «Ժողովուրդ»
![]() 184 Հինգշաբթի, 24 հունիսի, 2021 թ., 09:05 «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ այս օրերին խորհրդարան չանցած կուսակցություններում հետընտրական թեժ իրավիճակ է: Հատկապես խորհրդարան չանցած կուսակցությունների ղեկավարներն իրենց մոտ են կանչում մարզային կառույցների ղեկավարներին և հաշիվ պահանջում, թե ինչպես է ստացվել, որ խոստացված և ստացված ձայների քանակը չի համապատասխանել: Այս խնդիրը հատկապես ակնառու է «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունների մոտ, քանի որ, ի վերջո, լինելով խորհրդարանական ուժեր՝ նրանք չկարողացան հաղթահարել 5 տոկոսի շեմը, այնինչ դրա հույսն ունեին: Եվ հիմա այս կուսակցություններում հետընտրական բուռն քննարկումներ են, և փորձում են հասկանալ, թե ինչու են այսպիսի խնդրի առջև կանգնել: Բանն այն է, որ ընտրություններից առաջ շտաբների պատասխանատուները հանդիպել են կուսակցությունների ղեկավարներին և վստահեցրել, որ խնդիրներ չեն ունենալու այնինչ ընտրությունների հաշվարկի ժամանակ պարզ դարձավ, որ կոնկրետ ԲՀԿ-ն և ԼՀԿ-ն ձայն քիչ են ստացել հատկապես մարզերում»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |