Սմարթֆոնը 100 տոկոսով լիցքավորելու վտանգները
Սմարթֆոնների 100 տոկոսով լիցքավորումը սպառնում է մարտկոցի վաղաժամ խափանմանը: «Ռիա Նովոստի»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասել է Ռուսաստանի Ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության EnergyNet ենթակառուցվածքների կենտրոնի նախագծի ղեկավար Բորիս Բոկարևը:
«Սմարթֆոնի 100 տոկոսով լիցքավորումը, ինչպես նաև ամբողջությամբ լիցքաթափելը կրճատում է մարտկոցի կյանքը»,- զգուշացրել է մասնագետը:
Ըստ նրա, սմարթֆոնների մարտկոցների կյանքի տևողությունը կախված է լիցքավորման ցիկլերից: «Սմարթֆոնները միջին հաշվով նախատեսված են 300-500 լիցքավորման ցիկլերի համար, որից հետո մարտկոցի վիճակը դանդաղորեն կվատթարանա»,- ասել է Բոկարևը:
Բորիս Բոկարևը սովորական է անվանել այն մեթոդը, երբ սմարթֆոնն ամբողջ գիշեր լիցքավորված է մնում: Մասնագետի խոսքով՝ հեռախոսի բաղադրիչներին ոչ մի վտանգ չի սպառնում. երբ սարքն ամբողջությամբ լիցքավորվի, ընթացիկ մատակարարումը կդադարեցվի:
Հեղինակը նաև նշել է, որ «գիշերային» լիցքավորման մեթոդը առավել շահեկան է, եթե օգտագործողի բնակարանում տեղադրվի երկֆազ կամ եռաֆազ էլեկտրական հաշվիչ: