Գագիկ Ջհանգիրյանը կատարում է դատական համակարգը բուռը հավաքելու իր խոստումը. 168.am
![]() 212 Երեքշաբթի, 06 հուլիսի, 2021 թ., 21:54 Բարձրագույն դատական խորհուրդն այսօր՝ հուլիսի 6–ին, ընտրել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ: Այդ պաշտոնն այժմ կզբաղեցնի նախկինում արդեն դրա քաղցրությունը բառի բուն իմաստով վայելած Տիգրան Սահակյանը: Այս մասին գրում է 168.am-ը։ Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ դեռ հուլիսի 2–ին, armdaily.am-ը գրել էր այն մասին, որ Վերաքննիչ դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունու պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է հուլիսի 4-ին, և Վերաքննիչ քրեականի «առումը» Բարձրագույն դատական խորհրդի ( ԲԴԽ) նախագահի աթոռը զբաղեցնող Գագիկ Ջհանգիրյանի համար կյանքի ու մահու հարց է: Ինքը խնդիր ունի՝ ապացուցելու, որ կարող է, ինչպես և խոստացել էր, դատական համակարգն իր բուռը հավաքել, և այդ ճանապարհին Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահի պաշտոնում իր թեկնածուին նշանակելը կարող է առանցքային նշանակություն ունենալ: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուր կայքում։ |