«Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողովն առաջին հերթին անհրաժեշտ էր վարչապետին»․ Գևորգ Դանիելյան
![]() 332 Ուրբաթ, 06 օգոստոսի, 2021 թ., 22:24 ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողովը, կարծում եմ, առաջին հերթին անհրաժեշտ էր հենց իշխող ուժին, ավելի կոնկրետ՝ վարչապետին։ Քաղաքական մեծամասնությունը, կարծում եմ, պետք է հեռատես լիներ և համարժեք ընկալեր այն, որ ոչ մի պարագայում չի կարելի ներկայիս բարդ ու հակասական արտաքին հարաբերություններում գործադիր իշխանության գլխին թողնել միայնակ, պարզ ասեմ՝ առանց մանևրելու չնչին հնարավորության, հակառակ պարագայում հնարավոր և իրական ճնշումները դառնում են խիստ առարկայական՝ զրկելով վերջինիս ներքին սահմանադրաիրավական ընթացակարգերի վրա հղում անելու որևէ հնարավորությունից։ Գործում է. «Դուք մեծամասնության մանդատ ունեք, ուստի համարձակ կարող եք ցանկացած ցավոտ հարց ԻՆՔՆՈՒՐՈՒՅՆ լուծել՝ առանց խորհրդարանի կամ որևէ այլ պետական կառույցի, նույնիսկ հանրաքվեի միջամտության» սկզբունքը։ Աղբյուրը` Գևորգ Դանիելյան |