Ինչ տեսք կունենա նոր Կառավարությունը. մանրամասներ սպասվող փոփոխություններից. «Ժողովուրդ»
Ուրբաթ, 13 օգոստոսի, 2021 թ., 09:48
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ազգային ժողովում երեկ ավարտվեց մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրությունը: Օրակարգային մյուս հարցերն են Կառավարության կառուցվածքն ու ծրագիրը: Չնայած երկու նախագծերն էլ դեռևս շրջանառության մեջ չեն դրվել, սակայն օրաթերթը որոշակի մանրամասների տեղյակ է:
Ինչպես հայտնի է, ստեղծվելու է Ներքին գործերի նախարարություն՝ նոր լիազորություններով, և այնտեղ որպես փոխնախարար կգործուղվի նախկին պատգամավոր Հակոբ Սիմիդյանը: Մյուս փոփոխությունը վերաբերելու է փոխվարչապետերից մեկի լիազորություններին, և տարածքային կառավարման ամբողջ ոլորտն այսուհետ կլինի փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի ղեկավարման տակ, որն ավելի փորձառու է այդ ոլորտում: Իսկ, ահա, Կառավարության ծրագրի վերաբերյալ գործադիրի դեռ նախորդ նիստին խոսել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա առաջարկել է, որ ծրագիրը հիմնված լինի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի վրա: