«Նախատեսվում է ՀՀ ևս 441 համայնքներ միավորել և դարձնել 37 խոշորացված համայնքներ»․ Վահե Ղալումյան
![]() 895 Չորեքշաբթի, 22 սեպտեմբերի, 2021 թ., 15:18 Այսօր՝ «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի և կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ժամանակ, Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր Վահե Ղալումյանը նշեց, որ օրենքի նախագծով նախատեսվում է ՀՀ ևս 441 համայնքներ միավորել և դարձնել 37 խոշորացված համայնքներ։ Ղալումյանը նկատեց, որ համայնքների խոշորացման և միջհամայնքային միավորներ ստեղծելու հայեցակարգն ընդունվել է 2011-ին, ինչից հետո 2016-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ սկսվել է օրենքի կիրառումը, և առաջին փուլում ՀՀ 486 համայնքներ միավորվել են՝ դառնալով 54 խոշորացված համայնքներ: |