«Իրանի՝ ադրբեջանական «բլից-կրիգի» սպասող հայրենակիցներին հիասթափություն է սպառնում է». Հակոբ Բադալյան
![]() 569 Հինգշաբթի, 23 սեպտեմբերի, 2021 թ., 23:00 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Հանրության մի որոշակի շերտ անափ հետաքրքրությամբ սպասում էր, թե ինչպես է Ադրբեջանի հետ սահմանին զորավարժություն իրականացնող Իրանը լուծելու Բաքվի հարցերը: Իսկ սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում տեղի է ունենում Թուրքիայի և Իրանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվել են նաև առաջիկայում Թեհրանում եռակողմ՝ Աննկարա-Թեհրան-Բաքու հանդիպում արտգործնախարարների մակարդակով: Իրանի ադրբեջանական «բլից-կրիգի» սպասող հայրենակիցներին թերևս սպառնում է հիասթափություն: Միաժամանակ, այդ ամենը միանգամայն բնականոն ընթացք է, դուր գա մեզ, թե ոչ: Եվ ընդամենը պետք է այդ օրինակների վրա դաս քաղենք, որ աշխարհաքաղաքական լայն, թե ռեգիոնալ մակարդակի բարդ իրավիճակներում ամենից թանկ կարողություններից մեկը քաղաքական պայմանավորվածությունների (չշփոթենք համաձայնությունների հետ) ներուժ ունեցող մեխանիզմների տնօրինումն է: Եթե դա չկա, ապա ռազմական ներուժն էլ լինելու դեպքում, ռազմա-քաղաքական արդյունավետության տեսանկյունից մնալու է թերի»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |