«Կարևորում ենք ՀՀ-ի կողմից ականապատած դաշտերի ճշգրիտ քարտեզների փոխանցումը»․ Բայրամով
![]() 1072 Շաբաթ, 25 սեպտեմբերի, 2021 թ., 14:54 Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի հետ: «Ադրբեջանի արտգործնախարարը նշել է, որ տասնամյակներ շարունակ Հայաստանը ականներ և այլ պայթուցիկ նյութեր էր տեղադրում օկուպացված տարածքներում՝ զեկուցելով դրանից առաջացած հումանիտար հետևանքների մասին: Նա ընդգծել է միջազգային հումանիտար իրավունքին համապատասխան՝ ականների դաշտերի ճշգրիտ քարտեզները Ադրբեջանին փոխանցելու պարտավորությունների կատարման կարևորությունը», - հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին: Բայրամովը նաև աջակցություն է հայտնել միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման առանչությամբ և ընդգծել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է համագործակցել բոլոր այն կողմերի հետ, որոնք մտադիր են նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության ու անվտանգության ամրապնդմանը: |