«Սա ինքն իր բախտի վրա զարմացած փորձում ա կյանքը վերախմբագրի». Նարեկ Մանթաշյան
![]() 278 Հինգշաբթի, 28 հոկտեմբերի, 2021 թ., 17:36 «Հայաստան» դաշինքի անդամ Նարեկ Մանթաշյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Բոլոր նկարներում նշված «անձը» Հայտնի ուսապարկ պատգամավոր վահագն ա... Սա ինքն իր բախտի վրա զարմացած փորձում ա իր կյանքը վերախմբագրի, բայց պիտի հուսահատեցնեմ. նրան դա չի հաջողվի... Օրինակ, երբ ժամանակին նա ԲՀԿ ակտիվիստ էր, երազում էր Ծառուկյանին մոտիկից տեսնել, երբ դա նրան հաջողվեց նա, չդիմանալով երազանքի իրականացմանը, ուշագնաց է եղել... Իսկ այս լոտոյի քար ուսապարկը մոռացել է արդյոք, թե Կինո Ռոսիայի մոտակայքում գտնվող հյուրանոցներից մեկում ինչ էր աշխատում, եթե մոռացել է հիշեցնեմ, մաքրուհի էր (թող ինձ ներեն մաքրուհիները, ես հարգում եմ նրանց աշխատանքը, բայց դա տղամարդու գործ չեմ համարում): Իսկ ամենավերջում՝ թարմացնելով այս ամեոբայի հիշողությունը, մի դեպք պատմեմ. հիշում ես արդյոք, որ Ծառուկյանը, Բաբայան Վահանի միջոցով քեզ ու քո այդ ժամանակվա ընկերներին հանձնարարել էր ստատուսներ գրել՝ պախարակելով Էդուրադ Շարմազանովին: Ես հիշում եմ, որ դու մի հերթական տխմարություն էիր երկնել, և քեզ զանգել էին Շարմազանովի ընկերները... հիշում եմ նաև, որ 15 օր վախից տանից դուրս չէիր գալիս, հիշում եմ նաև, որ այդ դեպքից հետո պասիվացրեցիր կապդ ընկերներիդ հետ՝ պատճառաբանելով, որ դե վախում ես... Հիմա լսիր այ ոչմիբան, կյանքը շարունակվում ա և բնականաբար դու նույն դու ես, ով իր վախերը չի հաղթահարել և չի էլ կարող, որովհետև թույլ չենք տալու Ցռան Վերգոյից առյուծի վերափոխման փորձերդ... Ժամանակ կանցնի ու էլի Զեյթունում նույնիսկ հարևաններդ, ինչպես նախկինում, այնպես հիմա և հետո քեզ շան տեղ չեն դնի, իսկ քեզ ոչինչ չենք անելու, քեզ քո Աստվածատուր վախը բավական ա՝ որպես պատիժ...»: Աղբյուրը` Նարեկ Մանթաշյան |