Արցախում բացվել է առաջին ուղղափառ եկեղեցին
![]() 2377 Չորեքշաբթի, 10 նոյեմբերի, 2021 թ., 19:24 Արցախում՝ Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող ռուսական ռազմական քաղաքի տարածքում, բացվել է առաջին ուղղափառ եկեղեցին, հայտնում է TASS-ի թղթակիցը։ Արարողությանը ներկա են եղել Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը և ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Գենադի Անաշկինը։ «Ցավոք, Ղարաբաղում ռուսական եկեղեցիներ չեն պահպանվել։ Խորհրդային տարիներին բոլորը ավերվել են բոլշևիկների կողմից, և Քրիստոսի Սուրբ Ծննդի պատվին բացված այս ռուս ուղղափառ եկեղեցին սուրբ, պատմական նշանակություն է ձեռք բերում»,- ասել է Ստեփանակերտի ռուսական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Բոդրովը։ Տաճարի բացումից հետո այնտեղ հնչել է առաջին աղոթքը։ |
15414:48Վերաբացվել է հայկական արվեստի մշտական ցուցադրությունը
50529.03.2025, 03:06Հայտնի են «Արտավազդ 2025» մրցանակաբաշխության արդյունքները (լուսանկար)
57328.03.2025, 01:06«Սոֆի Դևոյանի՝ Հայաստանը ներկայացնող պարախումբն է՝ թրքական գործվածքի դետալներով համալրված հագուստով». Գոհար Ասատրյան (լուսանկար, տեսանյութ)
75127.03.2025, 21:42Մահացել է Արայիկ Օհանյանը (Արզօ)
97823.03.2025, 12:24«Դեղտրիկյանը շատ լավ մարդ էր, ամեն ինչին մասնակցում էր»․ Սերժ Սարգսյան
84721.03.2025, 19:36«Չէր լռում․ և՛ փողոցում է եղել, և՛ ամենուր»․ Բագրատ Սրբազան (տեսանյութ)