Իրաքի իշխանությունները Բելառուսից տարհանել են ավելի քան 3000 հայրենակցի
Իրաքի իշխանությունները լեհ-բելառուսական սահմանի հարակից տարածքից տարհանել են ավելի քան 3,5 հազար ներգաղթյալի։ Այս մասին կիրակի օրը հայտարարել է Իրաքի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմեդ ալ Սահհաֆը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Առայժմ նախարարությանը հաջողվել է կազմակերպել ինը արտահանման չվերթ Մինսկից»,- ասել է Աս-Սահհաֆը։ Իրանի արտգործնախարարության խոսնակը հավելել է, որ այս թռիչքներով կամավոր հայրենիք են վերադարձրել 3556 միգրանտների, որոնք արգելափակվել էին Բելառուսի և Լեհաստանի սահմանին։
Ալ-Սահհաֆը նաև նշել է, որ «մինչ այժմ 383 անձնագիր է տրվել Բելառուսում, Լիտվայում, Լատվիայում և Լեհաստանում իրենց փաստաթղթերը կորցրած գաղթականներին»։
Միգրացիոն ճգնաժամը Բելառուսի Լիտվայի, Լատվիայի և Լեհաստանի հետ սահմաններին սրվել է նոյեմբերի սկզբին, երբ Մերձավոր Արևելքից մի քանի հազար գաղթականներ լեհական կողմից եկան բելառուսական սահման և փորձեցին մտնել Լեհաստանի տարածք։