«Հայկին վատություն անողներն իրականում մեծ ծառայություն են մատուցում նրան». Սուրեն Սահակյան
![]() 598 Հինգշաբթի, 16 դեկտեմբերի, 2021 թ., 17:16 «Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ նախկին ղեկավար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ապագայում քաղաքական նկրտումներ ունեցող մարդու համար իդեալական տարբերակ ա գործից սենց հեռացվելը: Համոզված եմ, որ Հայկը վերջին շրջանում ամեն ինչ արել ա, որ հենց սենց սցենար գծվի էսօրվա զարգացումների առումով։ Իսկ Փաշինյանի թիմը հերթական էմոցիոնալ, սխալ քայլն ա անում։ Նրանք, որոնք պաշտոնի հետևից ընկած իբր Հայկին վատություն են անում, իրականում մեծ ծառայություն են մատուցում ներկայիս քաղաքապետին ու արջի ծառայություն՝ գործող վարչակազմին։ Դե ինչ, ըստ Փաշինյանի, «կատարված բոլոր սխալները հանգեցնում են ճիշտ լուծումների»։ Տեսնենք։ Այնուամենայնիվ, քանի որ քաղաքական փորձառությունը քիչ ա, կարծում եմ՝ լավ խորհրդատուներ ունի Հայկը ու, հետևաբար, փայլուն ապագա»: Աղբյուրը` Սուրեն Սահակյան |